Home / Estetická medicína  / Trendy v medicínskej a estetickej chirurgii

Trendy v medicínskej a estetickej chirurgii

IMCAS odhalila kľúčové čísla a silné trendy na trhu s estetickou a chirurgickou medicínou vo Francúzsku, v Európe a vo svete. Toto sme si pre vás pripravili ako súhrn. Dr Benjamin ASCHER, plastický chirurg, Laurent BRONES a Thierry CHIGNON, koordinátori Tribune

woman_face

IMCAS odhalila kľúčové čísla a silné trendy na trhu s estetickou a chirurgickou medicínou vo Francúzsku, v Európe a vo svete. Toto sme si pre vás pripravili ako súhrn.

Dr Benjamin ASCHER, plastický chirurg, Laurent BRONES a Thierry CHIGNON, koordinátori Tribune IMCAS

Estetická a chirurgická medicína je trhom, ktorý je dopovaný Áziou, a zaznamenáva významný nárast s úžasnou, až dvojčíselnou rentabilitou.
Injekcie (kyselina hyalurónová, botulotoxín), zariadenia na báze energie (kryolipolýza, laser, rádiofrekvencia, ultrazvuk a pod.), kozmetický priemysel (lekárska kozmetika), prsné implantáty a plastická chirurgia tvoria 4 najdôležitejšie segmenty tohto trhu.

Segmenty s najvýraznejším zaznamenaným nárastom sú neinvazívne techniky omladenia tváre (injekcie) a remodelácia tela, ktoré sú odpoveďou na vysoký dopyt zo strany zákazníčok o čo najľahšie ošetrenie. Ide o inovatívny trh prispôsobujúci sa rytmu vedy: v Európe sa prejavil očakávaným príchodom v oblasti remodelácie tela pomocou injekcií Kybella, ktorými sa eliminuje tuk,

– vznik nových segmentov v oblasti „Zariadenia pre zdravie žien na báze energie“ – funkčná a estetická korekcia vagíny,

– lipomodelovanie (autológny presun tuku) je čoraz obľúbenejší pri zväčšovaní prsníkov a zadku

Očakávaný vývoj v segmente kozmetického priemyslu zaznamenal prudký nárast a dokonca by mal predčiť úspech prsných implantátov alebo nečakanú revolúciu: v Spojených štátoch amerických sa totiž objavila nová technika zmenšenia pŕs pomocou CO2 lasera, nazývaná aj Bra Lift – tá môže byť alternatívou tradičného chirurgického zákroku.

Aj muži absolvujú estetické zákroky, a to v dosť výraznej miere.

FAKTY A KĽÚČOVÉ ČÍSLA

Trh s estetickou a chirurgickou medicínou je heterogénny, a to nielen v rámci segmentov, ale aj geografických oblastí. V roku 2017 však zaznamenal výrazný nárast o +8,1 %, čo by malo pretrvávať do roku 2021.

Toto hodnotenie zahŕňa tieto významné javy: svetový trh BtoB (priemyselní zdravotníci, distribútori) bol v roku 2017 ohodnotený na 8,6 miliárd eur a v roku 2018 by mal dosiahnuť hodnotu 9,3 miliárd eur (11,1 miliárd amerických dolárov), čo znamená výraznú dynamiku v tomto sektore v ekonomickom kontexte, ktorý je v niektorých geografických oblastiach naozaj ťažko dosiahnuteľný.

TCAC (celková ročná miera rastu) predstavujúca 8,1 % svetového trhu by do roku 2021 mohla dosiahnuť 11,9 miliárd eur (t.j. 14,2 miliárd amerických dolárov).

Čísla to potvrdzujú:

– mierny nárast v oblastiach Tichomoria (APAC), ktorý narastá o 10 % ročne: 11,7 % očakávanej celkovej ročnej miery rastu

– najdynamickejšie sú oblasti remodelácie a injekčnej aplikácie, ktoré zahŕňajú 4 hlavné trhy a ich TCAC predstavuje 14,5 % a 8,3 %,

– nový segment na trhu, „Zariadenia pre zdravie žien na báze energie“, by mal dosiahnuť úctyhodnú TCAC 25,7 % tým, že by z aktuálnych 147,78 milióna eur mal stúpnuť na 369,9 milióna eur do roku 2021,

– USA, Európa (EÚ), APAC a Latinská Amerika (LA) tvorili v roku 2017 48 %, 23 %, resp. 7 % celosvetového trhu. Ako sa pre minulý rok predpokladalo, APAC trh predčil európsky trh, a aktuálne by mal predstavovať 24 % svetového trhu (v porovnaní s 23 % pre EU).

NOVÉ SMEROVANIE VÝVOJA

Ázijský trh predčil ten európsky už v roku 2016 a v najbližších piatich rokoch by sa mohol hodnotami priblížiť k americkému trhu.

Podľa Medical Insight Inc je hlavným segmentom trh pre mužov:

– 20 % pacientov podstupujúcich estetické zákroky sú muži,

– 30 % potenciálnych záujemcov o modeláciu tela sú muži

Najväčší nárast bol zaznamenaný u mužov dosahujúcich úctyhodných 65 rokov:

– za uplynulých 5 rokov sa počet procedúr zvýšil o 89 %.

TRENDY V OŠETRENÍ

Dopyt narastá najvýraznejšie v oblasti remodelácie tela.

– Nechirurgické zákroky týkajúce sa postavy (redukcia tuku a celulitídy) zaznamenávajú najväčší úspech z dôvodu rozsahu a technologického pokroku, ale aj vďaka tomu, že ide o neinvazívne zákroky.

– Lipofilling (transfer vlastného tuku) sa využíva stále viac a viac, najmä v oblasti zväčšovania prsníkov a zadku a podľa ISAPS vo svete zaznamenal nárast o 22 %, resp. 17 %, čo bolo potvrdené v USA zo strany ASPS.

Zväčšenie prsníkov pomocou silikónových implantátov zaznamenalo podľa ISAPS vo svete nárast o 11 %. V USA sa objavila nová technika zmenšovania prsníkov pomocou CO2 lasera.

– vulgo-vaginálne ošetrenia, remodelácie, funkčné a estetické korekcie zaznamenali u žien veľký nárast. Je za tým používanie čoraz bežnejších techník, ako sú injekčné aplikácie kyseliny haylurónovej, zariadenia na báze energie (laser, rádiofrekvencia a pod.) a chirurgické postupy v oblasti labiplastie, ktorá spočíva v redukcii veľkých alebo malých pyskov ohanbia z estetických dôvodov či pohodlia – tento segment zaznamenal podľa ASAPS v roku 2016 významný nárast o 23 % a odvtedy len rastie. V budúcnosti by mohol predstavovať alternatívu tradičných chirurgických zákrokov…

– Kybella je nová forma injekčnej aplikácie na odstránenie tuku. Tiež by mohla prispieť k otvoreniu nových perspektív na trhu s remodeláciou tela.

– V oblasti rejuvenizácie tváre je najväčší dopyt po injekčnej aplikácii. Botulotoxín, ako aj kyselina hyalurónová, zaznamenali podľa ISAPS v roku 2016 nárast o 7 %, resp. 18 %. Pacienti využívajú tieto injekcie čoraz viac na kontúry v oblasti očí alebo ako doplnok blepharoplastie (chirurgia v oblasti očných viečok). Injekčná aplikácia pomáha navrátiť objem, ktorý ľudia s vekom strácajú, a to v oblasti vrchných či spodných viečok.

Techniky opätovného napnutia pokožky (rádiofrekvencia, LED a pod.), laser resurfacing a pílingy zaznamenali nárast 50 %, resp. 25 %, resp. 20 %, zatiaľ čo ablatívne CO2 laserové zákroky sú na ústupe.

– Regeneračné ošetrenia sú čoraz častejšie. Ponúkajú riešenia vlastnými zdrojmi (autológne), čím pokožku zregenerujú, predovšetkým opätovným vstreknutím vlastného tuku, ktorý obsahuje kmeňové bunky a faktory rastu.

ZÁVER

Lekári sa musia prispôsobiť technologickej revolúcii, ktorá sa dotýka estetickej a chirurgickej medicíny.

Rozšírená realita v oblasti chirurgie vytvorila novú éru „rozšírenej medicíny“. Zobrazovacie vyšetrenia umožňujú techniku vysvetliť, zhodnotiť a zanalyzovať výsledky, kým pomocou robotických zariadení je možné dosiahnuť presnosť, predovšetkým v oblasti úpravy poprsia.

Výzva digitalizácie zasahuje aj prístup k estetickým službám, čo je tiež potrebné zvažovať.

Rozvoj medicínskych technológií sa neprestáva rozširovať a je ozajstnou výzvou pre každého lekára.