Home / Kozmetika  / TVÁROU V TVÁR SLNKU

TVÁROU V TVÁR SLNKU

Ambíciou tohto článku nie je vyčerpávajúcim spôsobom hovoriť o citlivom probléme účinkov slnečného žiarenia na pokožku. K tejto téme ste vy, kozmetičky, získali potrebné informácie počas štúdia. Chceme vám len poskytnúť jednoduché odpovede na niekoľko otázok,

woman_in_the_sun

Ambíciou tohto článku nie je vyčerpávajúcim spôsobom hovoriť o citlivom probléme účinkov slnečného žiarenia na pokožku. K tejto téme ste vy, kozmetičky, získali potrebné informácie počas štúdia. Chceme vám len poskytnúť jednoduché odpovede na niekoľko otázok, ktoré zákazníčky zvyknú mávať.

Dr Gérard PEYREFITTE, lekár-školiteľ v oblasti biológie a dermatológie

SLNKO A „ŠKVRNY“ NA POKOŽKE

  • Zvyknú sa starecké škvrny znásobovať a/alebo rásť v dôsledku opaľovania sa?

Najskôr by sme mali upresniť, že ak hovoríme o „stareckých škvrnách“, ide o lentigo, čo sú malé machule (slovo používané v dermatológii na označenie škvŕn na pokožke, ktoré nemajú reliéf ani infiltráciu). Sú béžovej farby a rokmi majú tendenciu hnednúť. Vyskytujú sa na chrbte rúk, na predlaktí a dekolte, najmä u starších osôb. Svoj názov však dostali vcelku neprávom, pretože lentigo sa môžu vyskytovať už v detstve alebo v puberte, hlavne na chrbte po veľmi silnom slnečnom žiarení. 

Áno, lentigo sa znásobuje a rastie vplyvom UV lúčov

Preto sa vyskytujú hlavne u starších ľudí, milovníkov slnka, ktorí sa dlhodobo opaľovali. Ak vás požiadajú o upresnenie príčiny vzniku lentigo, môžete im vysvetliť, že ide o dôsledok zväčšovania bežného počtu melanocytov vo vnútri epidermy.

  • Prečo sa po opaľovaní objavujú pehy?

woman hat freckles

Pehy alebo efelidy, sú malé škvrnky s priemerom niekoľko milimetrov, sú svetlohnedej farby a vyskytujú sa na tvári, na predlaktí a na nohách. Sú genetického pôvodu a objavujú sa u svetlých fototypov, hlavne u ryšavých ľudí, všeobecne už od detstva.

 Áno, pigmentácia pieh sa vplyvom slnka prehlbuje

Sú dôsledkom nadprodukcie melanínu melanocytmi dôsledkom slnečného žiarenia. Táto lokalizovaná hyperaktivita melanocytov nemá jasné vysvetlenie.

  • Prečo niektoré vaše zákazníčky majú po opaľovaní na tvári hnedé škvrny?

V tomto prípade ide o dermatózu, nazývanú aj melazma, ktorá sa prejavuje nadmerným zahnednutím niektorých časti tváre a väčšinou sa objavuje v druhej polovici tehotenstva hlavne u žien, ktoré majú matnú pleť. 

Áno, objavujú sa vplyvom slnka.

Môžete upresniť, že na vzniku tejto anomálie sa podieľajú dva faktory:
– „prostredie“, ktoré je hormonálne ovplyvnená tehotenstvom (v minulosti sa tieto škvrny nazývali aj „tehotenská maska“) + slnko,

– alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie (ktorá tiež mení hormonálne prostredie!) + opäť slnko.

A nezabudnite svojej zákazníčke pripomenúť, že zmiznutie týchto škvŕn trvá nejaký čas ak sa počas silného slnečného žiarenia poriadne nenakrémuje.

Určite viete, že vystavovanie sa umelým ultrafialovým lúčom má na pokožku rovnaký vplyv. Avšak dôsledok je iný: u tehotných žien by ste mali odmietnuť každé ošetrenie pomocou UV… o riziku melazmy by ste mali informovať všetky zákazníčky užívajúce antikoncepciu

 Čo znamenajú viaceré malé biele „prietržníkove“ škvrny na nohách u niektorých zákazníčok po päťdesiatke?

Ide o kvapôčkovú hypomelózu, ktorá sa naozaj vyskytuje na prednej časti nôh, a to najmä u žien, ktoré sa často opaľujú.

Áno, tento problém je prejavom starnutia pokožky a súvisí s nedostatkom melanocytov a hlavne s narušením melanogenézy v dôsledku UV žiarenia.

  NIEČO O SLNEČNÝCH LÚČOCH

woman_in_the_sun

  • Opálenie: spálenie?

Nie. Opálenie je falošné spálenie.

Začervenanie (erytém), ktoré sa objaví do 3 až 5 hodín po neúmyselnom vystavení sa slnku, je dôsledkom rozšírenia ciev pokožky.

Prejavuje sa ako erytém alebo pľuzgiere. Opálenie ja agresívna zápalová reakcia vznikajúca najmä v dôsledku UVB lúčov, ktoré spôsobujú vážne poškodenia kožných keratinocytov (sunburn cells – bunky „spálenia“).

Tieto keratinocyty sú zničené, ale ich zničenie je prejavom ochrany vedúcej k ich eliminácii, pretože je veľká pravdepodobnosť, že by sa zmenili na karcinogén.

  • Môže sa spáliť aj tmavá pokožka tak isto ako biela?

Nie. Spálenie, hlavne to „závažné“ si vyžaduje u tmavých ľudí extrémne podmienky.

Začervenanie, ktoré zbadáte občas u tmavšej zákazníčky po náhodnom opálení, je spôsobené infračervenými lúčmi, ktorých vyžarujúce teplo vedie k rozšíreniu ciev dermy.

PRIVILEGOVANÝ CIEĽ SLNKA

  • Sú muži, ktorí majú hrubšiu pokožku, lepšie chránení pred slnkom?

Niemuži pred slnkom nie sú chánení o nič viac ako ženy.

Hrubšia pokožka je u mužov spôsobené nadmerným množstvom kožného kolagénu. Prirodzená ochrana pred slnkom však vzniká na úrovni epidermy, a to vďaka syntetizovanému melanínu prostredníctvom melanocytov v spodnej časti vitálnej vrstvy pokožky.

  • Blondínky, brunetky, rusovlásky – prečo si všetky zákazníčky nie sú pred slnkom rovné?

woman_white_jersey

Áno, na každú zákazníčku vplýva slnečné žiarenie inak.

Tu má rozhodujúce slovo genetika! Ich životný softvér verzus agresia UV lúčov na ich fototyp stanovuje kvalitu produkovaného melanínu v melanocytoch a určuje úroveň ochrany pred slnkom každej z nich, ako aj schopnosť opálenia.

Vedzte, že melanocyty produkujú dva rôzne typy melanínu, ide teda o percento faeomelnínov (zodpovedá za svetlé farby) a eumelnínov (tmavé pigmenty dodávajúce tmavšie farby), ktoré sa syntetizujú a stanovia úroveň ochrany vašej pokožky.

U vašich zákazníčok sa tvorí prevažne faeomelanín, najmä u rusovlások, ktoré vplyvom UV žiarenia nikdy nedosiahnu zdravé opálenie. Blondínky a, a priori aj brunetky, ktorých melanocyty sa naprogramované tak, aby vytvárali najmä eumelanín, budú chránené oveľa lepšie.

Samozrejme, medzi týmito dvoma extrémami je množstvo rôznych nuáns.

  • Niektoré vaše zákazníčky tvrdia: „Ja sa nikdy nespálim“. Ako je to možné?

Prečo nie?

Aj tu zohráva svoju úlohu genetika: ich ochranný mechanizmus pred UV lúčmi je veľmi bohatý na eumelanín.

Je teda možné, že sa nikdy nespálili. Platí to hlavne v prípade, ak dodržiavajú pravidlá opaľovania sa.

OKO ZOČI-VOČI SLNKU

  • Prečo niektoré vaše zákazníčky nepotrebujú slnečné okuliare a iné sú bez nich ako stratené?

Je to tak.

Aj v tomto prípade zohráva svoju úlohu melanín! V strednej vrstve, ktorá tvorí oko a dúhovku, má každý človek uložený melanocyt v oblasti cievovky, ktorý im dodáva farbu.

Podobne ako v epiderme aj tu percento vytvorených pigmentov, teda eumelanínu a faeomelanínu, stanovuje stupeň ochrany pred UV žiarením, ktoré sietnica absorbuje.

Zapamätajte si. Slnečné okuliare je dobré nosiť vždy, aby ste svoju šošovku ochránili pred UVA lúčmi. Ide o bikonvexnú šošovku za sietnicou, ktorej zmeny zakrivenia umožňujú oku vytvoriť na rohovke ostrý obraz keď na niečo uprene pozeráte a zrak odvrátite – platí to aj naopak. UVA lúče dlhodobo spôsobujú mliečny zákal vytvárajúci katarakty, preto je veľmi dôležité nosiť ochranné okuliare v soláriách, kde je veľké množstvo UVA lúčov. 

SLNKO A RAKOVINA KOŽE

  • Na trhu existuje nespočetné množstvo prípravkov proti slnečnému žiareniu, ale, paradoxne, rakovina kože sa vyskytuje čoraz častejšie. Ako to vysvetlíte?

Je to tak.

Príčinou tohto paradoxu je nesprávne používanie opaľovacích krémov.

Na túto skutočnosť upozornila v 90-tych rokoch Dr Marianne Berwick, ktorá pri oznamovaní výsledkov epidemiologických štúdií, ktoré viedla v rokoch 1974 až 1993, hodila do mora veľkú dlažbovú kocku. Na týchto štatistikách pracovala takmer 20 rokov, aby preukázala, že človek nie je pred melanómom chránený pod žiadnou vrstvou krému. Práve naopak, tým sa len zvyšuje riziko, a to hneď dva až trikrát.

Ako vysvetliť toto ohromujúce konštatovanie?

„V prvom rade by sme mali hovoriť o správaní používateľov“ uvádza Dr Marianne Berwick a opiera sa o J.F. Dorého (Inserm – Lyon), ktorý už dávnejšie tvrdil, že opaľovacie krémy sú „zle používaným bezpečnostným zariadením“.

Aj keď tento problém je v dnešnej dobe vďaka informačnej kampani menej závažný, mali by sme súhlasiť s tým, že používanie opaľovacích krémov súvisí s nadmerným opaľovaním, pretože sa domnievame, že sme chránení. Nie je tomu tak, pretože vaše zákazníčky častokrát nedodržiavajú pravidlá používania prípravkov na ochranu pred slnečným žiarením:

– opakovaná aplikácia krému minimálne každé dve hodiny a po každom kúpaní, a to aj napriek progresu v kozmetickom priemysle,

– aplikácia tenkej vrstvy krému bez snahy o jeho preniknutie do pokožky (fotoreceptory neboli vytvorené na tento účel), ktorú je potrebné aplikovať pravidelne na najviac vystavené oblasti, pretože na nich pôsobia slnečné lúče celoročne (tvár, krk, ruky) a práve tam sa vytvárajú kožné karcinómy. Sú to aj miesta, kde pokožka rýchlejšie starne (skôr ako zvyšok tela, ale závisí to od fototypu),

– zohľadnenie fototypu pre aplikáciu správneho faktora,

– aplikácia správneho množstva produktu: vaše zákazníčky si častokrát ani neuvedomujú, že aplikujú iba polovicu či dokonca štvrtinu množstva produktu potrebného na optimálnu ochranu, pričom takto aj znižujú účinnosť produktu podľa použitého množstva.

  • Je potrebné chrániť sa pred slnkom v meste rovnako ako na pláži?

Samozrejme, minimálne čo sa týka UVA lúčov, pretože žiarenie je rovnaké v meste ako na pláži.

Prečo je potrebné dávať pozor na UVA?

Pretože práve UVA zodpovedajú za starnutie pokožky, tzv. aktinické starnutie.

Tieto lúče prenikajú hlboko do dermy, sídla starnutia pokožky, a vytvárajú špecifické efekty: prehlbovanie vrások a stenčenie pokožky.

UVA striehnu na vaše zákazníčky celoročne nielen na pláži, ale aj v meste a je dobré vedieť, že UVA lúčov je v našich zemepisných šírkach rovnaké množstvo ráno i večer, od mája do septembra.

Čo sa týka UVB, tie sú obzvlášť agresívne cez deň a zdá sa, že vaše zákazníčky sú nim viac vystavené na pláži, kedy sa ženú za bronzovou pokožkou. Samozrejme, s rizikami, ale to už viete.

  • Prečo je v Austrálii väčší výskyt rakoviny kože?

Je to tak, Austrália zaznamenala najvyšší nárast melanómov vo svete.

Tento fenomén môžu vysvetľovať dve príčiny: ide pôvodne o anglo-saskú populáciu väčšinou svetlej pokožky, ktorá žije v oblasti s množstvom žiarenia. Oba tieto faktory sú sami o sebe dosť rizikové.