Home / Kozmetika  / Dezinfekcia OZÓNOM – čistota a pocit bezpečia pre klientky

Dezinfekcia OZÓNOM – čistota a pocit bezpečia pre klientky

Pocit bezpečia je po týchto posledných dvoch náročných mesiacoch jeden z najdôležitejších pocitov, ktoré potrebujeme, aby sme sa cítili dobre a užívali si krásu života. Aj keď došlo k uvoľneniu opatrení a my všetci, ktorí sme

Pocit bezpečia je po týchto posledných dvoch náročných mesiacoch jeden z najdôležitejších pocitov, ktoré potrebujeme, aby sme sa cítili dobre a užívali si krásu života.

Aj keď došlo k uvoľneniu opatrení a my všetci, ktorí sme na znovuotvorenie našich salónov tak túžobne čakali sme plní energie a očakávaní, stále nevieme ako sa naše zákazníčky budú správať, či sa k nám vrátia.

Okrem ekonomických možností klientok bude rozhodovať určite aj spomínaný pocit bezpečia, keďže pri ošetreniach sme s klientom v blízkom kontakte.

Úlohou nás kozmetičiek a prevádzkovateľov salónov je maximálne zabezpečiť také prostredie, aby sa naše klientky mohli cítiť bezpečne a maximálne si užiť svoje ošetrenie, na ktoré sa dlho tešili.

Jednou z nevyhnutných činností a zároveň možnosti ukázať, ako nám záleží na čistote a tým bezpečnosti klientov je pravidelná dezinfekcia vzduchu a všetkých povrchov v salóne, s ktorými prídu naše klientky počas dňa do kontaktu.

Dnešná „doba povírusová“ poskytuje viacero viac alebo menej účinných možností dezinfekcie, od chemickej dezinfekcie prípravkami cez germicídne UV žiariče až po profesionálne firmy, ktorých dezinfekčné služby si môžete pravidelne objednať.

Výnimočnú možnosť dôkladnej, profesionálnej a zároveň jednoduchej dezinfekcie vo Vašom priestore je OZONIZÁCIA. Ak beriete čistotu Vášho priestoru skutočne vážne a chcete si ju zabezpečiť sami je dezinfekcia OZÓNOM ideálna, maximálne účinná a na obsluhu jednoduchá možnosť.

 

Povedzme si niečo o OZÓNE a jeho ÚČINKOCH

Ozón je plyn zložený z 3 atómov kyslíka, ktorého molekuly sú niekoľko krát menšie ako molekuly aerosólu pri chemickom čistení. Je to intenzívne prírodné oxidačné činidlo s výrazným dezinfekčným účinkom aj tam, kde iné metódy a chémia nefunguje.

Rýchlo a účinne odstraňuje zo vzduchu všetky baktérie , vírusy vrátane aktuálneho koronavírusu SARS-CoV-2, plesne, roztoče, ale aj hmyz – roztoče , muchy, komáre. Svojim silným oxidačným pôsobením deštruuje bunkové membrány a tým ničí živé mikroorganizmy.

Okrem dezinfekčného má a intenzívny DEZODORAČNÝ účinok – rozkladá a odstraňuje zápach a výpary chemických látok ako je  benzín, riedidlá a oleje, neutralizuje cigaretový zápach a mnoho ďalších.

Baktericídny účinok ozónu je asi 50 krát účinnejší a 3000 krát rýchlejší ako chlór.

Na rozdiel od zložitých chemikálií, sa ozón biologicky rozloží na čistý kyslík, a preto po sebe nezanecháva toxických odpad a nekontaminuje životné prostredie.

Ozonizácia účinne dezinfikuje lekárske ambulancie, obchodné a bytové priestory, interiér automobilov, vnútorné priestory domácností, kozmetické, kadernícke a masážne salóny  verejné priestory, kancelárie, sociálne zariadenia, školské zariadenia, hotelové izby, čakárne v zdravotníckych zariadeniach, šatne v športových zariadeniach, a tiež priestory po povodniach alebo zasiahnuté požiarom.

Ako dezinfekcia OZÓNOM prebieha ?

Na vytvorenie a šírenie ozónu v prostredí sa používajú špeciálne navrhnuté zariadenie: GENERÁTOR OZÓNU, zjednodušene ozonizér. Ozonizéry Winform Medical Engineering vytvárajú ozón tým, že okolitý vzduch prevádzajú cez regulované elektrické pole s veľmi vysokou intenzitou a vytvorený ozón vháňajú do ošetrovaného priestoru.

Ako plynná látka sa dostane na takmer každé miesto. Ozón si môžete predstaviť ako dym, no s tým rozdielom, že ozón má mierne modrastú farbu.

Priestor musí byť pri dezinfekcii ozónom uzatvorený (okná a dvere) a počas procesu sa v miestnosti NESMÚ za žiadnych okolností zdržiavať osoby ani domáce zvieratá.

Proces ozonizácie trvá 5 – 120 minút, podľa veľkosti priestoru a kapacity ozonizéra, viď. tabuľka na strane 3. Po ukončení sa odporúča do miestnosti vstúpiť po 30 min (po rozložení ozónu na O2 ) a miestnosť intenzívne vyvetrať po dobu minimálne 30 minút.

Ako si vybrať generátor ozónu?

Výber správneho modelu ozonizéru je veľmi dôležitý, potrebujeme bezpečný prístroj, certifikovaný a vhodný pre veľkosť priestorov, ktorý mienime dezinfikovať. Na trhu existuje viacero modelov ozonizérov so zjavne podobnými charakteristikami a veľmi rozdielnymi cenami. Pri príliš nízkych cenách by sme mali spozornieť. V skutočnosti nie je možné vyrábať certifikované a testované zariadenia podľa noriem CE a predávať ich za ceny, ktoré sa často nachádzajú vo vyhľadávačoch a predajných serveroch. Ideálne je sa najprv ubezpečiť, že je výrobok vybavený značkou CE, vyrobený certifikovanou spoločnosťou so zákonnou zárukou a záručným servisom.

Winform O3 je ozonizér vytvárajúci ozón priechodom vzduchu cez intenzívne elektrické pole vytvárané prostredníctvom piezoelektrických prvkov. Tento typ tzv. ”prirodzeného generátora ozónu” je v súčasnosti najbezpečnejšou a najefektívnejšou technológiou

Generátory ozónu sa rozlišujú okrem technológie hlavne svojou schopnosťou a kapacitou produkovať dostatok ozónu za primeraný čas.

Kapacita ozonizérov sa meria v miligramoch/gramoch ozónu vyprodukovaného za hodinu (mg/h alebo gr/h). Na trhu nájdeme prístroje s kapacitou od niekoľkých mg O3 za hodinu až po profesionálne prístroje s výrobnou kapacitou v gramoch až desiatkach gramov ozónu za hodinu.

Ak vieme, že ozonizér dezinfikuje až 30 m3 za hodinu na gram vyrobeného ozónu, môžeme zvoliť model na základe jeho kapacity a času, ktorý chceme dezinfekcii pravidelne venovať. Platí jednoduché pravidlo – čím výkonnejší prístroj (vyššia kapacita produkcie ozónu za čas v gramoch za hodinu), tým kratší proces ozonizácie.

Doba ozonizácie tak napríklad pri priestore o ploche 20m2 môže trvať podľa kapacity ozonizátora od niekoľkých hodín až po krátke 4 minúty (pri prístroji Winform O3 Plus).

Prístroje tradičného talianskeho výrobcu medicínskych zariadení Winform Medical Engineering  Winform O3a Winform O3 Plus patria do kategórie profesionálnych vysokofrekvenčných (50Hz) prístrojov s vysokou kapacitou ozonizácie 10 000mg/h a 40 000mg/h.

Ak Vás téma zaujala, a uvažujete o možnostiach využitie vo Vašom salóne alebo prevádzke pripájame pár častých otázok týkajúcich sa ozonizácie a generátorov ozónu:

Ako často by sa mala dezinfekcia vykonávať?

Závisí to od potrieb, počtu klientov, času pobytu, atď. … odporúča sa určite minimálne raz denne na konci pracovného dňa, alebo pri podozrení na vstup infikovaných ľudí.

Aká údržba sa vyžaduje?

Žiadna. Ak sa prístroj používa po dlhej dobe nečinnosti, odstráňte z neho nahromadený prach.

Aký je rozdiel medzi dezinfekciou a sterilizáciou?

Sterilizácia znamená zničenie všetkých mikroorganizmov vo vzduchu alebo vo vode. Dezinfekcia znamená maximálnu možnú redukciu, ktorú je možné dosiahnuť fyzicky (Ozón, UV alebo teplo) alebo chemickou cestou (chlór, amónne soli alebo antibiotiká).

Aký je dopad používania ozonizéra na životné prostredie?

Sanitácia ozónom nemá žiadny vplyv na životné prostredie. Ozón sa vytvára z kyslíka vo vzduchu, ktorý sa po krátkej dobe premieňa späť na kyslík. Nevytvárajú sa žiadne zvyšky ani škodlivé látky.

Malo by sa používať v neprítomnosti živých bytostí?

Áno, je dôležité, aby počas aplikácie neboli v dezinfikovanom prostredí žiadne živé bytosti. Ak sú v miestnosti rastliny, odporúča sa ich presunúť, pretože ich ozonizácia dlhodobo oslabuje.

Ako dlho by sa malo čakať po sanifikácii pred vstupom do miestnosti?

Po ukončení aplikácie oznónu sa odporúča počkať najmenej pol hodiny, potom poriadne vyvetrať.

Ako dlho trvá dezodoračný a dezinfekčný účinok po podaní ozónu?

Prostredie zostáva dezodorizované a dezinfikované, až kým vonkajšie faktory neprinesú nové pachy a mikroorganizmy.

Je povinné mať ozonizér?

Nie, nie je zákonnou povinnosťou mať ozonizér, povinnosťou je čistiť a dezinfikovať prostredie.

www.winmed.sk

 

Pre viac informácií o našich produktoch a technológiach nás prosím kontaktujte na nižšie uvedených kontaktných údajoch.

Mgr. Martin Gábor
konateľ
gabor@winmed.sk
+421 905 724 985

Ing. Adrián Báto
konateľ
bato@winmed.sk
+421 905 644 151

Ing. Zuzana Sochová
produktový špecialista
sochova@winmed.sk
+421 911 729 361
Winmed, s.r.o.
Výhradný distribútor produktov WinForm Medical Engineering pre Slovensko a Českú republiku.
Jelenecká 963/177
951 01 Nitrianske Hrnčiarovce
Slovakia