Home / Jazvy  / Spoznávame jazvy

Spoznávame jazvy

Jazvy sú veľmi bežným javom a dotýkajú sa tretiny obyvateľstva.  Jazva je fyziologická stopa, ktorá je výsledkom zajazvenia, čiže zacelenia rany. Ide o proces obnovy kože, ktorý nastáva vtedy, keď sa naruší celistvosť tkanív. Fáza vývoja vzhľadu

jazvy

Jazvy sú veľmi bežným javom a dotýkajú sa tretiny obyvateľstva.  Jazva je fyziologická stopa, ktorá je výsledkom zajazvenia, čiže zacelenia rany. Ide o proces obnovy kože, ktorý nastáva vtedy, keď sa naruší celistvosť tkanív.

Fáza vývoja vzhľadu jazvy zostáva dnes pre medicínu ešte zahalená tajomstvom…

Odkiaľ sa berú jazvy? Ako sa tvoria? Sú všetky rovnaké? Aké metódy máme dnes k dispozícii pri ich liečbe? Na objasnenie čaká ešte priveľa otáznikov.

Spoločnosť Elastoplast odpovedá na všetky otázky v tomto článku. Umožní vám spoznať bežný ale podcenený jav, akým je jazva, a prinesie vám dokonca návody, ako pomôcť vašim klientkam viditeľne zlepšiť vzhľad ich jaziev.

Zvláštny prípad hypertrofických jaziev: keloidy

Keloidné jazvy ďaleko prečnievajú cez línie rany a navyše sú červené a napuchnuté. Objavujú sa po niekoľkých mesiacoch od zahojenia a môžu sa rozširovať i zväčšovať svoj objem  počas niekoľkých rokov.  Pozorujeme ich u ľudí s tmavou pokožkou alebo ázijského typu, u mladších ako 30-ročných a u osôb, ktoré utrpeli popáleniny. Sú bolestivejšie a svrbia viac ako hypertrofické jazvy.

Vedeli ste, že…?

 • každý piaty pôrod sa robí cisárskym rezom.
 • každý rok sa uskutoční približne 200 000 operácií estetickej chirurgie.
 • každý rok sa objavuje 41 000 prípadov rakoviny prsníka.

 ODKIAĽ SA BERÚ JAZVY?

Jazvy sú súčasťou nášho každodenného života. Sú dôsledkom rozličných poranení, či už v domácnosti (porezanie, odreniny, pohryznutie, popáleniny), alebo pri pestovaní športu, prípadne pri dopravnej nehode.

Chirurgické zákroky sú takisto druhou hlavnou príčinou výskytu jaziev, ktoré sú často podceňované, tým viac, že 5 až 10 percent pacientov má hrubé a farebné jazvy v dôsledku chirurgických operácií.

Ide o:

 • chirurgické zákroky na rozličných častiach tela: napr. cisársky rez, odstránenie nádorov…
 • zákroky rekonštrukčnej plastickej chirurgie, najmä operácie prsníkov, čeľustí a tváre, dermatologická chirurgia (odstránenie znamienok krásy, materských znamienok)…
 • zákroky estetickej chirurgie: liposukcia, formovanie pŕs,  korekcia tváre, lifting…

AKO SA TVORÍ JAZVA?

Klasicky rozlišujeme 4 fázy zajazvenia.

 1. Keď poranenie zasiahne dermu (spodnú vrstvu kože), nastáva krvácanie. Potom dochádza ku koagulácii (zrazeniu krvi). Táto veľmi krátka fáza slúži na zastavenie krvácania, odstránenie mikróbov a vyčistenie rany.
 2. Pučanie je fáza tvorby nového tkaniva, počas ktorej sa stratená tkanivová látka nahrádza substanciou tvorenou kolagénovými vláknami.
 3. Epidermizácia završuje obnovu vrchných vrstiev kože.
 4. Dozrievanie je posledná fáza hojenia: dočasné vlákna sa premenia na definitívne zjazvené tkanivo v derme.

Ak proces zajazvenia prebehne takmer kompletne do 6 mesiacov po zranení, remodelácia jazvy, obdobie, počas ktorého jej vonkajší vzhľad pokračuje vo vývoji, trvá často 18 mesiacov, niekedy dokonca 3 roky. Všeobecne sa jazva prirodzene stáva plochejšou, jemnejšou a menšou.

Z hľadiska veku hovoríme bežne o čerstvých jazvách, ktoré sa práve vytvorili, nedávnych jazvách, ktoré sa objavili pred menej ako 18 mesiacmi a starých jazvách, ktoré majú viac ako 18 mesiacov.

KEĎ HOJENIE PREBIEHA S KOMPLIKÁCIAMI

Niekedy sa stáva, že určité faktory, ako choroba (cukrovka, ateroskleróza, znížená imunita, choroby obličiek alebo pečene…), užívanie niektorých liekov, genetická výbava, prípadne ďalšie faktory (mladá koža) narúšajú proces zacelenia a spôsobujú tzv. „patologické“ , často škaredé jazvy. Existujú dve veľké rodiny jaziev:

Atrofické jazvy (preliačené)

Medzi najbežnejšie patria jazvy po akné alebo kiahňach. Sú zapríčinené nedostatočnou produkciou kolagénových vláken počas hojenia.

Hypertrofické jazvy (vyvýšené)

Tieto jazvy vystupujú nad úroveň okolitej kože kvôli nadmernej tvorbe kolagénu, sú červené alebo hyperpigmentované a častejšie ich možno pozorovať u detí. Môžu napríklad byť dôsledkom popálenia, napätia pôsobeného na jazvu, alebo dermatologickej reakcie, ktorá nastane vo chvíli, keď  bolo spôsobené poranenie.

Oblasti tela, ktoré sú najcitlivejšie pre rozvoj tohto typu jaziev, sú miesta najviac vystavené tlakom: hrudná a kľúčna kosť, chrbát, krk…

Tri rady vašim klientkam v starostlivosti o jazvy

 • Masírujte si jazvu jeden až dvakrát denne, aby ste zlepšili jej vzhľad a stala sa poddajnejšou.
 • Vyhnite sa pohybom vyvolávajúcim napätie v oblasti jazvy a obzvlášť si dávajte pozor, ak sa jazva nachádza na mieste, kde dochádza k treniu alebo svalovému napätiu.
 • Jazvy nevystavujte slnečnému žiareniu.

AKÉ SÚ DNES RIEŠENIA PRI LIEČBE JAZIEV?

Až 39% žien má často nevzhľadné jazvy, ktoré im niekedy spôsobujú nepohodu. Aké riešenie si možno zvoliť, aby sme situáciu zmiernili?

V súčasnosti praktizovaná liečba je komplexná.

Jazva = hendikep, stiesnenosť

Jazva niekedy prežívaná ako estetický alebo psychologický hendikep môže skutočne zmeniť kvalitu života mnohých ľudí. Polovica žien, ktoré majú jazvy, by si želala, aby boli menej viditeľné  a pre 11% z nich predstavuje  jazva reálny problém.

 Lekárske riešenia

Sú komplikované, niekedy bolestivé a môžu mať vedľajšie následky.

Chirurgický zákrok umožňuje podstúpiť odstránenie jazvy, pričom vzniká nová, estetickejšia. No bez pooperačnej liečby takýto zákrok nie je moc úspešný a niektoré časti tela, ako napríklad hrudník sa takýmto spôsobom riešiť nedá.

Laser až príliš odlupuje zjazvené tkanivo.

– Podobný princíp sa používa pri peelingu, ale pomocou chemického roztoku, ktorý spáli kožu kontrolovaným spôsobom.

Kryoterapia sploští jazvy tým, že odstráni tkanivo chladom.

Domáce riešenia

– Klasickou metódou je kompresia jazvy počas minimálne 6 mesiacov, vo dne aj v noci, ak to samozrejme umiestnenie jazvy umožňuje.

Niektoré hojivé krémy a gély pomáhajú v prípade nedávnych jaziev obmedziť ich ďalší nepriaznivý vývoj.

– Silikónové obväzy sa takisto odporúčajú. Liečba je však komplikovaná: musia sa nosiť 24 hodín a pravidelne prať, aby sa zabránilo riziku mokvania rany.

Poslednou novinkou v ošetrovaní jaziev je „Elastoplast, zmierňovač jaziev“, priehľadný a takmer neviditeľný obväz, ktorý sa používa rovnako účinne na staré a nedávne jazvy, navyše prináša dve ďalšie výhody: pohodlnosť a jednoduchosť používania!

Umožňuje vyhladiť jazvy a stlmiť ich sfarbenie. Sú menej červené, menej vyvýšené, menej bolestivé, jednoducho jemnejšie a hladšie na dotyk.

Ošetrovanie jaziev

estetická nevyhnutnosť

Ako docieliť, aby sa ženy cítili v každodennom živote lepšie, keď 39% z nich má jazvy a polovica z nich by si želala, aby boli menej viditeľné? Na to, aby bola žena krásna a cítila sa dobre vo svojej koži, je dôležité postarať sa o jej jazvu.

Existujú viaceré spôsoby ošetrovania, náročnejšie i ľahšie, ktorých výsledky môžu byť niekedy náhodilé. Napríklad chirurgické zákroky, laser, peeling a kryoterapia.  Paralelne s nimi boli vyvinuté spôsoby domáceho ošetrovania, ako hojivé krémy, silikónové gély alebo obväzy, odporúčané pre svoj priaznivý účinok na vývoj jazvy.