Home / Kozmetika  / Neviditeľná sila mikrobiómu

Neviditeľná sila mikrobiómu

Kožný mikrobióm, kľúčový aktér v oblasti zdravia, je ako taký ekosystém zložený zo 100 miliárd mikroorganizmov, ktoré zastupujú viac ako 100 druhov. Aké mikroorganizmy nájdeme na pokožke? Akú úlohu zohrávajú v rámci zdravia pokožky? Čo odhalili posledné štúdie

Kožný mikrobióm, kľúčový aktér v oblasti zdravia, je ako taký ekosystém zložený zo 100 miliárd mikroorganizmov, ktoré zastupujú viac ako 100 druhov.

Aké mikroorganizmy nájdeme na pokožke? Akú úlohu zohrávajú v rámci zdravia pokožky? Čo odhalili posledné štúdie o ich sile?

Odborníci z L’Oréal Recherche & Innovation sa už viac ako 15 rokov podieľajú na mnohých klinických štúdiách a vedeckých spoluprácach, aby lepšie pochopili silu kožných mikrobiómov. Na týchto stránkach vám predstavíme ich nové výskumné perspektívy a terapie v kozmetike a dermatológii.

 

ČO JE TO MIKROBIÓM?

Kožný mikrobióm je ekosystém zložený zo živých mikroorganizmov, ktoré sú neoddeliteľnou časťou povrchu pokožky. Ich vyvážený počet je základom zdravej pokožky. Miliardy baktérií, vírusov a húb si v podstate pokojne odpočívajú na povrchu ľudského tela.

Táto mikroflóra sa prenáša na novorodencov od pôrodu, a to kontaktom pokožky so vzduchom. V priebehu pár týždňov sa obohatí a mení sa v závislosti od tepelných vlastností, pH, vlhkosti alebo koncentrácie mazu v rôznych častiach pokožky (pokožka hlavy, články prstov alebo chodidlá). Mikrobióm sa mení pri každej významnej hormonálnej zmene: pri narodení, v dospelosti a v menopauze/andropauze.

 

Celý čánok si môžete prečítať v magazíne LNE 6/2019.

Predplatné na:https://www.lne.sk/predplatne/